Am primit colindul şi ne-am bucurat

Viața parohiei Ianuarie 20, 2016

Mireasma Sărbătorilor de Iarnă şi mai ales bucuria Naşterii Mântuitorului se simte tot mai puternic în inimile credincioşilor ortodocşi de pretutindeni odată cu apropierea Crăciunului. Dar pentru enoriaşii parohiei Sf. Cuv. Antonie cel Mare parcă mai mult, mai ales că am avut bucuria de a fi colindaţi în data de 19 decembrie 2015 de un grup de la Iaşi, conduşi de tânărul Teodor Crăciun.

Astfel, am fost plăcut impresionaţi de frumuseţea colindului lor atât din punct de vedere muzical dar mai ales din punct de vedere al textului cules cu mare grijă din vistieriile folclorului autentic românesc; şi, pentru ca efortul lor sa nu rămână fără răspuns , părintele paroh a ţinut să fie răsplătiţi după cum e obiceiul , cu mere, colăcei şi portocale.

Mulţumim pe această cale tinerilor colindători pentru efortul de a ne colinda şi îi invităm sa-şi ţină promisiunea de a mai veni "la anu' şi la mulţi ani!" .