Hristos se naşte, slăviţi-L!

Viața parohiei Ianuarie 20, 2016

Sărbătoarea Naşterii lui Hristos a umplut sufletele credincioşilor de bucurie şi de căldură sufletească. Şi, cu toate că a lipsit zăpada şi dansul fulgilor de nea ce însoţeau de obicei această minunată sărbătoare, în biserică nu s-a simţit acest neajuns. Ci, parcă urmând legea compensaţiei, prin slujirea părintelui paroh (atât liturgic cât şi pastoral-misionară), prin locaşul de închinare inundat de lumină şi împodobit de sărbătoare, prin glasurile gingaşe şi cristaline ale copiilor ce au colindat la finalul alujbei şi mai ales prin prezenţa activă şi în număr mare a credincioşilor la Sfânta Liturghie am simţit că am trăit cel mai frumos Crăciun de până acum.

Pe această cale ţinem să mulţumim tuturor celor ce ne-au ajutat în întreita noastră misiune(de slujite a lui Dumnezeu, de propovăduire a cuvântului Evangheliei şi de slujire a aproapelui). Mulţumim aşadar celor ce ne-au ajutat financiar şi fizic la lucrările de amenajare a bisericii parohiale, mulţumim celor ce s-au implicat activ în lucrarea de ajutorare persoanelor nevoiaşe a parohiei noastre şi, nu în ultimul rând, mulţumim tuturor celor ce participă activ la sfintele slujbe şi se sârguiesc să împlinească sfaturile părintelui paroh făcând lumea din jurul lor mai bună, mai luminoasă şi mai primitoare de Hristos.