Să fie de bine la mic şi la mare...!

Viața parohiei Ianuarie 15, 2017

Cu doar câteva ore înainte de trecerea în noul an(2017), am poposit în număr impresionant în biserica parohială. A devenit o tradiţie ca înainte de a sarbători venirea noului an acasă, înconjuraţi de rude şi cunoscuţi, în faţa meselor mai mult sau mai puţin îmbelşugate, credincioşii parohiei Sf. Cuv. Antonie cel Mare să vină mai întâi să mulţumească pentru toate câte le-a rânduit Dumnezeu în anul ce se apropie de final.

Aşa, cu sufletele prine de recunoştinţă şi de nădejde de mai bine ne-am adunat în faţa altarului pentru a da "slavă lui Dumnezeu pentru toate".

Şi pentru că parohia se simte ca o familie extinsă, părintele paroh a ţinut să aducă urări de bine  şi de sănătate tuturor celor prezenţi şi i-a invitat să ciocnească împreună câte un pahar de şampanie cu această ocazie, urând totodată şi un sincer şi călduros "La mulţi ani!".