Viața parohiei Ianuarie 26, 2017

În ziua de Duminică, 22 ianuarie 2017, în faţa Consiliului Parohial, a Comitetului Parohial şi a credincioşilor prezenţi părintele paroh a prezentat Activităţi pastoral-misionare, social-filantropice şi administrativ-gospodăreşti realizate în parohia Sf. Cuv. Antonie cel Mare din Botoşani în anul 2016. Iată, în cele ce urmează, punctele esenţiale atinse de părintele paroh:

1. Activităţi pastoral-misionare:
  • Programul liturgic săptămânal
  • Sf. Taină a Botezului – 44 copii botezaţi, din care 22 băieţi şi 22 fete
  • Sf. Taină a Cununiei – 18 Cununii + 1 – a doua cununie
  • Înmormântări – 12
  • S-au oficiat şi slujbe de sfinţire mică a apei, slujbe de sfinţire a caselor, molitfe (rugăciuni) şi împărtăşiri la domiciliu – la cererea credincioşilor
  • Sf. Taină a Spovedaniei – săptămânal (în fiecare sâmbătă seara)

– în posturile mari de peste an

• Cateheze săptămânale – Duminică seara, dupăAcatist
  • Întâlnirile cu tinerii – Joia
  • Întâlnirea Cercului pastoral-misionar „Sf. Ioan Botezătorul” la parohia noastră în luna iunie
  • Participarea preotului paroh la celelalte întruniri ale Cercului pastoral-misionar „Sf. Ioan Botezătorul” cu susţinerea temei „Relaţia Bisericii Ortodoxe cu ansamblul lumii creştine” la parohia Sf. Trei Ierarhi din Botoşani
  • Organizarea de evenimente prin care s-a promovat cultul eroilor şi patriotismul (Duminica tuturor sfinţilor români, Înălţarea Domnului(Ziua Eroilor), Sf. Andrei(Ziua Naţională), 1 Decembrie(Comemorarea Marii Uniri de la 1918) )
  • Sfinţirea Altarului bisericii şi a lucrărilor exterioare (cel mai inportant veniment din parohia noastră). Sfinţirea a fost oficiată în data de 21 august 2016 de I.P.S. Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, însoţit de un sobor de preoţi şi prin participarea a peste 3000 de credincioşi (după estimările Inspectoratului de Jandarmi Judeţean)
  • Implicarea copiilor în intonarea cantărilor bisericeşti (Prohodul Domnului, Concertul de Colinde)
  • Înfiinţarea grupului psaltic de copii
  • Actualizarea site-ului parohiei http://sfantoniebotosani.iasi.mmb.ro  cu informaţii şi imagini(foto, video)

1. Activităţi social-filantropice:
  • S-a continuat proiectul „Dăruind vei dobândi” care constă în oferirea de pachete alimentare neperisabile(făină de grâu, făină de porumb, orez, zahăr, paste făinoase,ulei, conserve, dulciuri) persoanelor şi familiilor nevoiaşe din parohia noastră – (în Postul Mare : 65 de pachete, în Postul Crăciunului : 50 de pachete şi ori de câte ori a fost nevoie)
  • S-au oferit obiecte de îmbrăcăminte şi încălţăminte prin donaţii de la credincioşi
  • S-au acordat ajutoare financiare în valoare totală de peste 3800 lei pe bază de Cerere şi Chitanţă(după modelul alăturat), fiind întocmit un dosar  de asistenţă socială la parohie
  • S-au oferit daruri copiilor în prima zi de Crăciun (au beneficiat 70 de copii)
  • S-au oferit pachete cu alimente precum şi jertfa din Sâmbetele Postului Mare la aşezământul pentru copii „Casa Ruxandra” şi la Complexul de servicii tip rezidenţial „Micul Prinţ” din Botoşani

1. Activităţi administrativ-gospodăreşti
  • S-au achiziţionat stranele din altar şi s-a lăcuit mobilierul existent
  • S-a achiziţionat şi montat mocheta în biserică (aprox. 100m2)
  • S-au achiziţionat 2 rânduri de: veşminte pentru Sf. Masă, dveră şi acoperăminte pentru iconostase (donaţie)
  • S-a achiziţionat un rând de veşminte preoţeşti(donaţie)
  • S-au achiziţionat 2 sfeşnice(iconostas), chivot, evanghelie, cădelniţă, cruci de binecuvântare, candelele pentru Sf. Masă, candelele pentru catapeteasmă
  • S-a completat catapeteasma cu broderia de sus şi s-au schimbat Sf. Cruce şi molenele(icoanele alăturate) cu unele mai mari, proporţionale cu mărimea catapetesmei
  • S-au placat trotuarele şi soclul bisericii cu piatră (aprox. 500m2)
  • S-au confecţionat cele doua porţi de acces pietonal
  • S-a vopsit gardul bisericii
  • S-a amenajat curtea prin confecţionarea de bănci,apoi prin plantarea de gazon şi arbuşti ornamentali după ce s-a adus pământ negru(de la Lozna)
  • S-a construit lumânărarul cu dublă funcţionalitate(Lumânărar + Aghiasmatar)
  • S-a făcut aducţiune de apă la exteriorul curţii bisericii prin montarea de cişmea stradală
  • S-a dezafectat capela de lemn, fiind oferită ca donaţie către parohia „Sf. Ierarh Teodosie de la Brazi” din localitatea Leţcani III, jud. Iaşi
  • S-a reamplasat platforma de colectare a gunoiului menajer situată pe terenul bisericii
  • S-a amenajat accesul auto şi o parcare interioară curţii bisericii
  • S-a achiziţionat un videoproiector şi un ecran de proiecţie
  • S-a amenajat pridvorul cu pangar şi dulap multifuncţional pentru acatiste
  • S-a amenajat biblioteca parohială(rafturi) şi s-a completat cu noi volume
  • S-au aplicat pe geamuri foliile-vitralii
  • S-au schiziţionat şi s-au montat icoanele pe turnul clopotniţă
  • S-a realizat sistemul de iluminare exterioară pentru punerea în evidenţă a bisericii
  • S-a amenajat şi s-a împodobit biserica pentru sfinţire