27 martie 2018 - 100 de ani de la Unirea Basarabiei cu România

Viața parohiei Martie 27, 2018

Astăzi, 27 martie 2018 se împlinesc 100 de ani de când Sfatul Țării(Republicii Democrate Moldova) a votat unirea cu România. Cu acest prilej, la biserica parohială a Parohiei Sf. Cuv. Antonie cel Mare din Botoșani s-au desfășurat o serie de acțiuni ce au marcat acest important eveniment din istoria țării noastre.

Asfel, în cadrul Sfintei Liturghii, părintele paroh Dumitru Butnariuc a hotărât să se facă Veșnică pomenire tuturor celor ce au contribuit la înfăptuirea Unirii Basarabiei cu România. La finalul Sfintei Liturghii, în emoționantul cuvânt de învățătură, părintele paroh a evocat „dorul” românilor de atunci si de acum pentru unire. A urmat prezentarea unui film documentar despre evenimentele ce au condus la realizarea unirii, precum și explicarea contextului istorico-politic în care s-a petrecut. La final, am ascultat cu toții Imnul Centenarului Unirii, având în inimă nădejdea reîntregirii trupului patriei noastre.

Citește alte articole despre: Unirea Basarabiei cu România