Botezul Domnului 2018

Ianuarie 26, 2018

Cea de a doua mare sărbătoare a iernii, Botezul Domnului(Boboteaza) a fost întâmpinată cu mare bucurie de credincioșii parohiei noastre. Deși anul acesta a fost lipsită de darul zăpezii și a gerului sărbătoarea Bobotezei a răspândit bucurie și pace sufletească ce au amintit de marele praznic al Învierii, cununa tuturor sărbătorilor.

După participarea la Sfânta Liturghie, s-a ieșit în procesiune în curtea bisericii unde s-a săvârșit Sfințirea cea mare a apei. Apoi, după cuvântul de învățătură, rostit de părintele paroh, Dumitru Butnariuc, credincioșii au primit cu credință din Aghiazma Mare, gustând din ea înainte de anafură și ducând și la casele lor, spre folosul intregii familii.