Conferinţa cu tema „Taina Sfântului Botez”

Viața parohiei Decembrie 28, 2017

În cadrul Serilor catehetice „Părintele Cleopa Ilie”, în sala de festivităţi a  Protopopiatului Botoşani, pe 28 noiembrie 2017 a avut loc conferinţa cu tema „Taina Sfântului Botez”. Astfel, sub coordonarea P.C. Pr. Dumitru Butnariuc au fost susţinute cuvântări ce şi-au propus să prezinte publicului clarificări cu privire la diferitele aspecte ale Tainei Sfântului Botez:

• Taina Sfântului Botez – Generalităţi – suţinută de dl. Ciuclea Mihai-Cătălin (profesor de religie la liceul „Nicolae Bălcescu” din Flămânzi)
  • Taina Sfântului Botez – Argumente biblice şi patristice – suţinută de pr. Ciprian Scântei de la parohia Stânceşti
  • Importanţa naşilor de botez – suţinută de pr. Radu Lipovanu de la parohia Durneşti
  • Necesitatea botezării pruncilor – suţinută de pr. Ciprian Agape de la parohia Victoria Hlipiceni
  • Primirea(Reprimirea) la Ortodoxie a celor de alte confesiuni. Când se impune săvârşirea Tainei Botezului? – suţinută de pr. Dumitru Butnariuc de la parohia „Sf. Cuv. Antonie cel Mare”, Botoşani.

La finalul conferinţei corala de copii „Antoniada” a parohiei „Sf. Cuv. Antonie cel Mare” a susţinut un mini-concert cuprinzând cântări de la Taina Botezului dar şi cântece patriotice spre a aduce în memoria auditoriului evenimente şi fapte ce au precedat Marea Unire de la 1 Decembrie 1918.

Citește alte articole despre: conferinta, Taina Sfântului Botez