Dăruind vei dobândi(2018)

Viața parohiei Aprilie 23, 2018

Programul filantropic "Dăruind, vei dobândi" al Parohiei Sf. Cuv. Antonie cel Mare din Botoşani continuă și anul acesta.

Programul filantropic "Dăruind, vei dobândi" al Parohiei Sf. Cuv. Antonie cel Mare din Botoşani continuă și anul acesta, fiind încheiate deja 3 etape. Prima etapă s-a derulat în ziua de 11 martie 2018(Duminica Sfintei Cruci), când , după Sf. Liturghie s-au impărțit 100 pachete cu alimente neperisabile la tot atâtea familii. A doua etapă s-a desfașurat pe data de 1 aprilie 2018(Duminica Floriilor), cand au fost ajutate alte 50 de familii cu pachete cu produse neperisabile iar a treia etapă a avut loc chiar în prima zi de Paști(8 aprilie 2018) și a constat în împărțirea pachetelor cu pască, ouă roșii și cozonac (lăsate de credincioși la biserică în noaptea de Paști) la Secția de psihiatrie a Spitalului de Urgență Mavromati din Botoșani .

Astfel, au fost ajutate cu produse alimentare neperisabile un număr de 150 de familii nevoiaşe din parohia noastră şi nu numai. Fiecare pachet a conținut: 2 litri de untdelemn, 1-2 kg. de zahăr, 1-2 kg. de orez, 2 kg. de făină de grâu şi, după caz, 1kg. de făină de porumb, sau paste fainoase, conserve, şi altele, dăruindu-se în total 314 litri ulei, 308 kg făină, 248kg zahăr, 233kg orez, 68kg mălai, 21 kg arpacaș, 73 pungi cu paste făinoase și peste 170 conserve(diferite).

Trebuie precizat faptul că aceste produse alimentare neperisabile s-au strâns prin dărnicia enoriaşilor parohiei noastre, manifestată mai ales în perioada Postului Mare. Spre deosebire de alţi ani, urmând apelului părintelui paroh, Dumitru Butnariuc, credincioşii au inlocuit parte din jertfa adusă pentru pomenirea celor adormiţi (mulţi credincioşi au obiceiul de a aduce o dată pentru tot postul un număr impresionant de colăcei) cu produse alimentare neperisabile, pentru o mai bună organizare şi utilizare.

Citește alte articole despre: daruind, pachete