Duminica femeilor mironosițe la parohia „Sfântul Cuvios Antonie cel Mare" Botoșani

14 Mai 2019

În Duminica a treia după Paști, numită și Duminica Mironosițelor, Biserica Ortodoxă le pomenește pe femeile purtătoare de miruri sau aromate, care, în dimineața Învierii lui Iisus Hristos, au mers primele la mormântul Domnului și au fost întâmpinate de Iisus Hristos Cel înviat. De aceea, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a consacrat această zi de sărbătoare tuturor femeilor creștine dreptmăritoare.

Cu această ocazie, părintele paroh a ținut să adreseze un mesaj de prețuire și felicitare tuturor femeilor creștine din parohia noastră precum și tuturor celor ce se simt legate sufletește de parohia Sf. Cuv. Antonie cel Mare, dăruind celor prezente la Sf. Liturghie câte o floare și o iconiță cu Maica Domnului, în timp ce bărbații au intonat un călduros „La mulți ani!”.