Retrospectivă 2020 - perioada de carantină

Viața parohiei Ianuarie 20, 2021

Anul 2020, marcat de pandemia de COVID-19 şi de restricțiile impuse în acest context, a supus comunitatea parohiei noastre unei încercări deosebite. Ca parte integantă a Arhiepiscopiei Iașilor – Mitopolia  Moldovei și Bucovinei, Parohia Sf. Cuv Antonie cel Mare a lucrat în acest timp cu mult devotament şi dăruire, înmulțind rugăciunea, actele social-filantropice şi măsurile de protejare a sănătăţii membrilor săi.

Respectând încă de la început restricțiile impuse, am intensificat rugăciunea și ne-am străduit ca, măcar în parte, să asigurăm accesul credincioșilor la slujbele săvârșite la Sf. Altar al bisericii parohiale, făcând transmisiuni în timp real în mediul online. Astfel, în timpul carantinei impuse, am transmis slujbele săvârșite în biserică prin intermediul grupului creat pe platforma Facebook - Grup Parohia „Sfântul Cuvios Antonie cel Mare” Botoșani – pentru a mângâia și a alina măcar în parte dorul de comuniune, dorul de întâlnirea în chip real cu Hristos prin Sfintele Taine.

În tot acest timp părintele paroh a insistat să fie aproape de cei suferinzi și afectați (fizic, psihic sau material) de pandemie, răspunzând și întampinând cu dragote orice solicitare, asigurând asistența religioasă și social-filantropică.

Mai mult, având nădejdea la Dumnezeu, prin mijlocirea Sf. Cuv. Antonie cel Mare, prin dragostea credincioșilor și osârdia părintelui paroh, s-a lucrat necontenit și la o altă lucrare de importanță pentru parohia noastră: îmbrăcarea bisericii parohiale cu veșmântul picturii interioare.

Mulțumim lui Dumnezeu pentru toate!

Citește alte articole despre: 2020