Retrospectivă 2020 - reîntâlnirea

Viața parohiei Ianuarie 21, 2021

După o așteptare apăsătoare si dureroasă data de 13 mai 2020 a adus o rază de bucurie în sufletele tuturor enoriașilor: credincioșii vor avea voie să participe fizic la slujbele Bisericii.

După o așteptare apăsătoare si dureroasă data de 13 mai 2020 a adus o rază de bucurie în sufletele tuturor enoriașilor: credincioșii vor avea voie să participe fizic la slujbele Bisericii. Părintele paroh Dumitru Butnariuc a transmis vestea : Dăm slavă lui Dumnezeu că vom avea posibilitatea să ne reîntălnim la sfintele slujbe din biserica noastră, chiar dacă pentru început în afara lăcașului de cult! Va asteptăm cu nerăbdare si mult dor să participaţi impreună cu noi, de această dată, fizic, nu virtual ca până acum, la săvărsirea Sfintei Liturghii, Duminică dimineată, evident , cu respectarea măsurilor impuse de autorităti, privind limitarea răspândirii noului coronavirus!

Iar data de 17 mai 2020 avea să împlinească această așteptare: prima slujbă la care credincioșii, cu mic cu mare au putut participa fizic. Bucuria a fost cu atât mai mare cu cât, după o perioadă de secetă Dumnezeu a binecuvântat pământul cu darul ploii : Mulţumim Domnului pentru momentul reîntâlnirii cu credincioșii parohiei noastre în cadrul Sfintei și Dumnezeieștii Liturghii din Duminica a 5-a după Sfintele Paști, a samarinencei( Sfânta Fotini), săvârșită în curtea bisericii! Evident, respectând cu toţii măsurile impuse de autorităţi, ne-am bucurat împreună, în comuniune liturgică, chiar dacă, pentru moment, fără împărtășire din Sfântul Trup și Sânge al Mântuitorului Hristos, nădăjduind ca, într-un viitor nu foarte îndepărtat, să intrăm în normalitate,pentru ca bucuria să fie deplină. Totuși, ca un semn din partea lui Dumnezeu, s-a revărsat din cer ploaia mult așteptată peste pământul însetat, încă o dovadă că El nu ne uită și Se bucură de întoarcerea noastră. Slavă Domnului pentru toate și mulţumiri bunilor noștri credincioși pentru respectarea cu multă responsabilitate a măsurilor de limitare a răspândirii noului coronavirus! Hristos a înviat!(preot paroh, Dumitru Butnariuc).

Citește alte articole despre: 2020