Sărbătoarea Naşterii Domnului - prilej de bucurie (2017)

Viața parohiei Ianuarie 1, 2018

Respectând tradiţia parohiei, credincioşii, la auzul toacei şi al clopotelor, s-au adunat rând pe rând, în biserica parohială frumos împodobită pentru marea sărbătoare a Naşterii Domnului. Simţeau că ceea ce va urma le va încununa ostenelile duhovniceşti săvârşite încă de la începutul Postului Crăciunului.

Au participat cu evlavie la Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie, umplându-se de emoţie si bucurie duhovnicească greu de descris în cuvinte, apoi cu entuziasm dar totuşi răbdători au aşteptat tradiţionalul concert de colinde interpretat de Corala Antoniada compusă din copii din parohia noastră, Sf. Cuv. Antonie cel Mare. Emoţionaţi de numărul impresionant al auditoriului, copiii au interpretat colinde tradiţionale dar şi trei colinde dedicate memoriei Mărturisitorilor din temnitele comuniste (la iniţiativa părintelui paroh, Dumitru Butnariuc), dat fiind faptul că anul 2017 a fost dedicat şi lor. Efortul copiilor Coralei Antoniada a fost răsplătit cu un ropot îndelungat de aplauze dar şi cu pacheţele-cadou pregătite din timp.  Apoi, rând pe rând, toţi copiii prezenţi la Biserică au primit cadouri (în total peste 80). Surprizele nu s-au oprit aici, căci prin bunătatea enoriaşilor şi sub coordonarea părintelui paroh, Dumitru Butnariuc, s-au oferit pachete cu produse alimentare persoanelor nevoiaşe din parohia noastră şi nu numai (aprox. 80).

Pe această cale mulţumim tuturor ctitorilor, binefăcătorilor şi colaboratorilor Parohiei Sf. Cuv. Antonie cel Mare din Botoşani şi fie ca Dumnezeu să-i binecuvânteze şi să le răsplătească însutit eforturile!

Citește alte articole despre: Craciun 2017