Pr. Dumitru Butnariuc

Preoți slujitori Septembrie 14, 2012

S-a născut la 09.oct.1971, în localitatea Prăjeni din județul Botoșani, ca fiu al lui Vasile și Ileana Butnariuc, fiind al patrulea copil din cei șase (doi băieți și patru fete).

A absolvit opt clase la școala generală din  Trușești, jud. Botoșani, după care a urmat cursurile liceale la actualul Colegiu Național ,,A.T.Laurian’’ din Botoșani, profil matematică-fizică pe care l-a absolvit în anul 1990.

În toamna aceluiași an s-a încadrat ca educator-suplinitor la centrul de plasament ,,Sf. Nicolae’’ din Trușești, unde a funcționat până în anul 1993, cu întrerupere între oct.1991-oct.1992, timp în care a făcut stagiul militar.

În perioada 1993-1996 a urmat cursurile școlii postliceale de cântăreți bisericești-învățători din cadrul Seminarului Teologic Liceal ,,Sf.M.Mc.Gheorghe’’ din Botoșani.

Între 1996-2000 a urmat cursurile Facultății de Teologie ortodoxă ,,Dumitru Stăniloaie’’ din Iași, specializarea teologie pastorală susținând lucrarea de licență la catedra de drept bisericesc.

La 5 august 1999 a fost hirotonit diacon pe seama Capelei Facultății de Teologie din Iași de către I.P.S. Daniel.

La 22 aprilie 2000, în Catedrala Mitropolitană din Iași a fost hirotonit în treapta de preot de către I.P.S. Daniel pentru parohia ,,Sf. Prooroc Ilie Tezviteanul’’, Negreni, Comuna Ştiubieni, protopopiatul Săveni.

La 1 octombrie 2001 a fost numit, prin transfer, preot paroh la parohia ,,Sf. Antonie cel Mare’’ din municipiul Botoșani, protopopiatul Botoșani.

Este căsătorit cu Laura din anul 1998, având trei copii: Iustin (n.1999), Antonie (n.2005) și Maria-Anastasia (n.2008).

Data hirotonire: 2000-04-22